Однією з топ новин українського медіа простору стала перехоплена розмова між помічником державного секретаря США Вікторії Нуланд та посла США  Джеффрі Пайєтта. В приватній розмові вони обговорювали як повинна розвиватись політична ситуація в Україні, зокрема, кому з представників опозиції яку посаду зайняти. Прослухавши розмову складається враження, що український народ та його думка взагалі нічого не важить для американських урядовців. Окрім всього Вікторія Нуланд дозволила собі нецензурні, відверто зневажливі висловлювання в сторону Європейського Союзу.

Згодом державний департамент США визнав справжність перехоплених розмов, а помічник державного секретаря відмовилась коментувати цю подію, проте принесла свої вибачення політикам з Євросоюзу.

Стенограма розмови:

Нуланд: Що ти думаєш?

Пайетт: Думаю, ми в грі. Питання з Кличком, очевидно, це складна ланка тут, особливо оголошення його заступником прем’єр-міністра.

Ти бачила деякі мої замітки з приводу проблем зараз у відносинах. Тому ми намагаємося швидко дізнатися, яку він грає роль.

Тому, думаю, твій аргумент для нього, який тобі доведеться означити. Думаю, що наш наступний дзвінок, це був якраз той, який ти провела з Яценюком.

Нуланд: Не думаю, що кличко повинен бути в уряді. Не думаю, що це потрібно і що це добра ідея.

Пайетт: Так. З того погляду, що він не буде в уряді, нехай залишається поза грою і займається своєю політичною роботою. Я просто думаю, якщо мова йде про просування процесу вперед, ми хочемо зберегти поміркованих демократів разом.

Проблема буде з Тягнибоком і його хлопцями. Я впевнений, що це частково те, на що розраховує Янукович в цій ситуації.

Нуланд: Я думаю, що Яценюк – це підходяща людина. У нього є досвід у економічних питаннях і питаннях управління. Що йому потрібно, то це те, щоб Кличко і Тягнибок залишилися ззовні. Йому треба говорити з ними чотири рази в тижень.

Я просто думаю, що якщо Кличко потрапить всередину, буде на цьому рівні працювати із Яценюком, то це просто не вдасться.

Пайетт: Так, я думаю, це так. Добре. Ти хотіла би, як наступний крок, організувати телефонну розмову з ним?

Нуланд: Наскільки я зрозуміла із цього дзвінка про який ти мені говориш, троє лідерів були на своїй власній зустрічі і Яценюк збирався запропонувати в цьому контексті розмову «три плюс один» або «три плюс два» з тобою. Ти ж так це зрозумів?

Пайетт: Ні. Тобто він це запропонував, але гадаю, що нема ніякої динаміки.

Кличко був головним гравцем, він буде ще довго ходити на всі зустрічі, які у них будуть. Напевно, зараз він якраз спілкується зі своїми хлопцями.

Думаю, якщо ти з ним напряму сконтактуєшся, це допоможе розібратися із ролями усіх трьох. Також це дає тобі шанс швидко діяти в тій чи іншій ситуації і обігнати нас. До того, як вони … , і він пояснить, чому йому це не подобається.

Нуланд: Добре, я згодна. Чому б тобі не поспілкуватися з ним ще раз і дізнатися, коли він хоче поговорити – до чи після?

Пайетт: Добре. Так і зроблю. Дякую.

Нуланд: Добре. Ще одне, Джеф. Не пам’ятаю, говорила я тобі це, чи говорила тільки Вашингтону.  Коли я вранці говорила з Джефом Фелтманом, у нього було нове ім’я для людини із ООН – Роберт Сері. Я писала тобі про це вранці.

Пайетт: Так. Я бачив.

Нуланд: Добре. Він тепер вмовив обох – і Сері, і Пан гі Муна, що Сері може приїхати в понеділок або у вівторок.

Пайетт: Добре.

Нуланд: Думаю, що це відмінно допоможе все склеїти. Чудово, що ООН допоможе все це склеїти і провчити ЄС.

Пайетт: Саме так. Я думаю, нам треба щось зробити, щоб склеїти все це разом, тому що можна бути впевненим, що коли все це почне набирати обороти, росіяни будуть працювати за кулісами, щоб намагатися підірвати ситуацію.

І знову ж таки, той факт, що все це там відбувається, я все ще намагаюся зрозуміти, чому Янукович зробив все це. Однак у той же час зараз відбувається зустріч фракції Партії регіонів. Переконаний, що на даному етапі в цій групі відбувається жвава суперечка.

У будь-якому випадку ми можемо зробити спільне рішенні, якщо будемо діяти швидко. Давай я попрацюю з Кличко. Думаю, нам треба залучити когось із міжнародним іменем, щоб приїхав і посприяв з цим питанням.

Друге питання – якось достукатися до Януковича. Але, напевно, ми подумаємо про це завтра, коли побачимо, як розвиваються події.

Нуланд: Щодо цього питання, Джеф, коли я написала листа, мені відповів Салліван і сказав, що «тобі потрібен Байден». Я відповіла: «Напевно, завтра для …». Так що Байден готовий.

 

Визнання достовірності даної розмови та її зміст зіграли на користь неодноразових заяв російських політиків з приводу втручання «режисуру» в політичну ситуацію в Україні американських спецслужб. І хоч підтвердження фінансування акцій масових протестів держдепом США поки немає все більше очевидним стає схожість сценаріїв «кольорових» революцій у ряді країн з розвиток подій в нашій державі.